A few of my favorite things

Last year I decided to start a blog. My plan is to retire at 75 and do what I love. I thought of starting cooking classes, but that is a lot of physical work. Blogging was born. I must tell you, this is not easy. I am not as savy as I want to be. But I am not a quitter. My mindset is to learn something new everyday. Even though, there have been many challenges, this is such a trip! Learning that I can make money blogging, really peeked my interest. Advertising is one of the ways to make money. I want to let you know that I will always tell the truth. I promise that I will never advertise anything that I don’t like or use! So I have decided to share “a few of my favorite things.”

In January 2009, we traveled to Washington D.C. to a Saladmaster convention. We were involved in a international cooking competition. I was so excited and sick as a dog. It was a cold with extreme coughing. I tried all my go-to’s to get me better and nothing was working. We were all given goody bags at the airport. In the bag I found “Airborne” WP_20160611_16_11_18_ProWP_20160619_16_32_16_Pro I was so desperate, I decided to try it. I started to feel better and was able to not only compete with my team, WE WON! Now at the first sign of sniffles I take Airborne. I never leave home without it. This is something I recommend to everyone I meet. I pay between $5-$7 depending on where I get it.

At least once a month, I’m in Sam’s club for the “donut ministry”(also known as Hospitality). Every now and then I will pickup a roasted chicken ($4.99 and already cooked). One day I went in and they were giving samples of an Asian chopped salad.WP_20160610_17_46_11_ProNormally I don’t buy “kit food”, but I wanted to try it. It has become my favorite salad. The base is a coleslaw with cilantro, green onions, a yummy dressing (sesame ginger)and you top it with slivered almonds and Wonton noodles. I got hooked on the fact that everything is in the bag. This time,being a family of one, convenience trumps cost! I paid $2.58 for 3-4 servings and at Albertson’s the kit was $5.00 for 6 servings. The smaller bag is better for me, because the vegetables can wilt before I finish the bag.
A couple of years ago we went on a woman’s retreat and I fell in love with this electric kettle.WP_20160313_13_52_33_Pro (2)WP_20160619_16_37_11_ProMine is the first one and has a larger, capacity 1.7 liters. Yes, it is cord free when you lift it off the base. It heats the water in less than 5 minutes. This is perfect for a tea drinker like me, it’s fast and very convenient. Many recipes call for hot or boiling water and I have it quickly. This one I got at Costco for under $25.00 and I use it everyday.

This next item, I have used for years and it is always in my lunch kit as an emergency meal.WP_20160611_16_08_25_Pro After making the soup for dinner, I realized that it would be great for a quick lunch. The package makes 8 servings(1/4 C. dry,each) and I can measure a serving into a zip bag and add a little chicken bouillon(dry). I take it to work, pour into a cup, add boiling water, stir and cover. In 5 minutes it’s soup. When I make the whole bag, I add chopped broccoli, sauteed onions,chicken bouillon, boiling water and let it simmer for 30 minutes. Yes I could make it from scratch, but why? It’s a really good base and very easy to put together.This one I always get at Big Lots, it’s $3.00 a bag, one of the best prices in town. I have served it as a covered dish many times.

The last one is Gruyere cheese.WP_20160617_17_44_56_Pro I first tried this cheese in a recipe for French Onion soup. Whenever I try a new recipe, I always make it as written the first time. Once I know how it should taste, I have the freedom to tweek it. With the cheese, I always grate my cheese and store in a freezer bag. The benefit is, I can use less cheese and still get the flavor I’m looking for. One of the many things in my freezer(ready for me when I’m ready for it). It’s very tasty and slightly smokey. This cheese is not cheap, can be as much as $16 per pound, I found this half pound package at WalMart for $3.99. Much more to share, later.
Remember to Be Nice, Be Kind and Be of Service!
Pat G

Leave a Reply